Dolní Bory – žíla Štěpán

Žíla byla lokalizována v těsné blízkosti žíly č.8. Objevena byla koncem r.2011 a záhy také vydobita (práce ukončeny v lednu 2012).

Dutina č. 1

Dutina č. 3

Záhněda, muskovit, Dolní Bory, žíla Štěpán, 47 x 30 x 29 mm

Dutina č. 5

Miarola byla lokalizována pod blokovou zónou. Svrchní část tvořily kusy křemene odlomené od blokové zóny obrůstané hypoparaleními nárůsty křišťáů až záhněd III. generace. Spíše na levé straně byla dvojice velkých drůz několikageneračních křemenů (obě cca 10 kg) a jeden krystal záhnědy (7,92 kg), jež původně vyrůstaly ze stropu miaroly a později došlo k jejich odlomení. Levá strana miaroly se ukláněla lehce do hloubky (asi 30 cm oproti vrcholu miaroly). Bylo zde přítomno větší množství tmavých záhněd, volných krystalů i drůz s albitem. Pod nimi se nacházely drůzy záhněd-albitů-skoryl-dravitu až do cca 20 cm velké. Po umytí se ukázalo, že se jednalo o několik velkých drůz rozlámaných na menší části a první desítky menších drůz jež byly většinou také poškozeny nebo rozlámány na dvě až tři části. Střední část miaroly byla vyplněna především velkými krystaly K-živců, silně korosovanými a rozlámanými na menší fragmenty. Kolem nich pak byly nalezeny krystaly záhněd až okolo 25 cm velké, jak jednoduché krystaly tak jedinci tvoření paralelním srůstem více krystalů. Pravá část miaroly měla zachovaný strop s dvojicí větších (20 a 30 cm) krystalů křemene obrůstaných III. generací téhož. Pod nimi následovalo několik drůz albit-záhněda-skoryl-dravit a dále již vzrůstal podíl albitu a skoryl-dravitu až tyto minerály zcela převládly. Největší skoryl-dravit zde dosáhl rozměrů cca 20-25x8x4 cm, byl rozlomený na dvě části a z toho jedna část byla dále rozpadlá na několik kusů. Miarola zde pokračovala oproti ostatním částem více do hloubky (asi o 1 m). Spodek miaroly tvořila všude vrstva albitu až 20-30 cm mocná místy pokrytého muskovitem. Tyto agregáty až drůzy byly postiženy zvětráváním a měly tendenci se rozpadat. Ve volných prostorech zde krystalovaly akcesorické tmavé záhnědy tvořící skupiny krystalů až 3 cm velkých na albitu, v doprovodu drobných skoryl-dravitů. Na přechodu střední a pravé části byly na stěně miaroly těsně nad zónou albitu přítomny drůzy albitu-K-živce-křemen-skoryl-dravitu až přes 10 kg těžké.

V samotném dně pravé strany byly krom albitu zastiženy v albitové zóně drůzky s jednotlivými krystalky světle kouřových, bipolárních záhněd až 2-3 cm velkých. Pod albitovou zónou následovala grafická jednotka, rozpukaná systémem puklin paraleních se stěnami miaroly. Na takto rozpukanou grafickou jednotku narůstaly krystaly záhněd obvykle menší než 1 cm.