Dolní Bory – žíla Filip

Pegmatitová žíla o mocnosti 50 cm, vycházející na den v drobné skalce. V blokové zóně byly přítomny ilmenit, andalusit, apatit a skoryl-dravit.

Skoryl-dravit tvořil jak jednotlivé, sloupcovité krystaly až 13,5 cm dlouhé, tak hypoparalelně srůstající nedokonale vyvinuté sloupce. Tyto se koncentrovaly do jediného, mimořádně velkého agregátu (100 x 8-12 cm).

Skoryl-dravit 195 x 125 x 90 mm

Dále tu bylo několik drobných miarol do 10 cm. Jejich výplň se sestávala z K-živce (jen minimálně korodované krystaly do 45 mm), křemene (záhněda až křišťál do 4 cm), muskovitu, albitu (drobné krystaly na K-živci), skoryl-dravitu a apatitu (torzo krystalu velké 15 mm).

Na okraji blokové zóny pak byla zastižena větší miarola (130 x 50 x 30 cm). Na jejím složení se nejprve podílely krystaly křemene a ojedinělý K-živec, v hloubce 50 cm se objevil červený jíl s větším množstvím krystalů záhněd a krystalovaný albit. Od hloubky 100 cm se přidává skoryl-dravit a apatit a mizí křemen.

Albit

Krystaly bílé barvy, místy až perleťového lesku, dosahující až 32 mm, seskupující se v drůzy až 9 x 8 cm, někdy v doprovodu záhnědy a skoryl-dravitu.

Apatit

Části krystalů až 16 mm velké, špinavě zelené barvy, volné nebo narůstající na apatit.

Křemen I – III

Vícegenerační krystaly, první generace byly světle až tmavě hnědé, matné záhnědy až 13 cm velké, následoval křišťál jako tenká vrstva na křemeni I a dále paralelní nárůsty na křemeni I a II až 4 cm velké. Někdy tvořil krystaly žezlového typu.

K-živec

Korodované krystaly do 5 cm.

Muskovit

Tabulkovité krystaly do 1 cm, poměrně hojný ve spodní části dutiny.

Skoryl-dravit

Sloupcovité, jednotlivé (do 43 mm) i paralelně srůstající krystaly – agregáty až 80 mm.