- Dvojice krystalů záhnědy 42 a 20 cm velkých, Dolní Bory, žíla Václav
- Krystal záhnědy cca 15 cm in situ, Dolní Bory, žíla Václav
- Krystal záhnědy v dutinovém jílu, Dolní Bory, žíla Václav
- Záhněda, skoryl-dravit, Dolní Bory, žíla Václav, 75 x 50 x 45 mm
Žíla měla délku 5 m, maximální mocnost 90 cm. Od okraje byla tvořena granitickou, grafickou a blokovou zónou. Centrální část zaujímala rozsáhlá miarola. Objevena byla v září r.2007, práce byly ukončeny koncem dubna r.2008.
Bloková zóna
Tvořena bloky křemene a K-živce, až 15-20 cm velkých. Kromě nich zde byly přítomny i akcesorický andalusit, skoryl-dravit, ilmenit a monazit.
- Skoryl-dravit a andalusit, Dolní Bry, žíla Václavv blokové zóně
Miaroly v písmenkové zóně
Miaroly jsou vázány na uzavřené rulové kry v písmenkové zóně.. Na pravé
straně krystaly narůstají na písmenkovou zónu, na levé straně na alterovanou rulu, jejíž bloky zde byly uzavřeny. Osy dutin byly rovnoběžné se směrem žíly. Jejich velikost dosáhla 20 x 15 x 5 cm. Výplň dutin byla tvořena krystaly záhněd, albitu a muskovitu.
Záhněda: Vytváří neprůhledné krystaly šedé až tmavě hnědé barvy. Je nejstarším minerálem dutin. Jejich velikost dosahuje až 7 x 4 cm.
Albit: Má světlou pleťovou barvu a velikost jeho krystalů nepřesahuje 3 cm.
Muskovit: Tabulkovité krystaly narůstají v hojném počtu na krystaly záhněd a albitu. Jejich velikost dosahuje až 25 x 10 mm.
Miaroly v blokové zóně
Vyskytovaly se v jejím středu. Kolem největší miaroly se soustředilo množství dalších miarol mm
až cm velikosti. Menší miaroly byly vyplněny albitem a muskovitem a krystyly křišťálu 2.
generace. Záhněda 1. generace se objevila jen výjimečně jako dokonale průhledná prizmata do 1 cm tmavé barvy. Největší nalezená dutina byla 20 cm dlouhá, 12 cm široká a 10 cm vysoká. Povrch dutiny byl tvořen krystaly křemene, albitu, muskovitu a ortoklasu. Dutina nebyla vyplněna jílem, pouze na dně jemnou křemennou drtí.
Záhněda: Vytváří nejčastěji krystalová omezení bloků křemene do dutiny s nárůsty křišťálů 2. generace. Jediný samostatný, do prostoru čnějící krystal je dokonale průhledný, zlatohnědé barvy, velikosti 78 x 27 mm. Zachovala se část prizmatu. K-živec: Byly nalezeny korodované úlomky krystalů až 8 cm velké. Albit: Krystaly 1 až 2 cm velké, rovnoběžně srůstající. Narůstají na něho krystaly muskovitu a vytvářejí velmi estetické drůzy.
Muskovit: Tabulkovité krystaly dosahující běžně 1 až 2 cm velikosti. Narůstá na albit a
záhnědy.
Křišťál (2. generace krystalů křemene): Hypoparalelní nárůsty na záhnědách až 3 x 3 cm. Další
formou výskytu jsou sloupcovité krystaly ukončené plochami klence narostlé na albitu. Jejich
velikost nepřekračuje 2 cm.
Posledními minerály jsou oxidx a hydroxidy Fe (Mn ?) povlékající záhnědy a křišťály.
- Záhněda, Dolní Bory, žíla Václav, 55 x 50 x 27 mm
Hlavní miarola
Miarola je lokalizována v centru žíly na okraji blokové zóny. Zjištěné rozměry jsou cca
300 x 50 x 180 cm. Výplň miaroly je tvořena krystaly a drůzami krystalů albitu, K-živce, záhnědy a skorylu uzavřenými v červeném až červenohnědém jílu s tabulkami muskovitu. Miarola je
zborcená. Svrchní část miaroly byla stejně jako okolní pegmatit silně postižena zvětrávacími
procesy, což se projevilo rozvlečením části materiálu na vzdálenost až 1,5 m. Jednalo se především o četné úlomky záhnědového křemene až záhnědy, částečně krystalově omezené, jejichž počet dosáhl asi 50-70 ks, vzácněji se jednalo o polárně ukončené krystaly až cca 20 cm velké. Výjimečně byl nalezen krystal křišťálu velký asi 5 x 3 x 2 cm složený z menších hypoparalelně srostlých krystalů, albitová drůza 10 x 5cm složená ze schodovitě srostlých krystalů albitu cca 3 cm velkých s narostlým zbytkem krystalu záhnědy 2 cm . Byly zde nalezeny také dvě drůzy velké 30 x 20 x 15 cm a 30 x 10 x 35 cm o váze 10 a 15 kg s krystaly albitu a záhněd. Na první drůze se ze záhnědy zachovalo jen torzo o průměru 6 cm hnědé barvy obklopené krystaly albitu do 5 cm. Druhá drůza je tvořena krystaly albitu do 3 cm, muskovitu do 0,5 cm a záhněd, z nichž největší dosáhla velikosti 25 x 6 x 6 cm, většinou poškozených. V podložce tvořené grafickými srůsty K-živce a křemene se objevují sloupcovité agregáty hypoparalelně srostlých krystalů skorylu do 10 x 5cm. Strop miaroly se nezachoval.
- Dvojice krystalů záhnědy 42 a 20 cm velkých, Dolní Bory, žíla Václav
- Krystal záhnědy cca 15 cm in situ, Dolní Bory, žíla Václav
- Krystal záhnědy v dutinovém jílu, Dolní Bory, žíla Václav
- Hypoparalelní srůst krystalů křišťálu na záhnědě, Dolní Bory, žíla Václav
- Oboustranný krystal záhnědy 12 cm velký, Dolní Bory, žíla Václav
- Drůza krystalů záhnědy a albitu, Dolní Bory, žíla Václav
- Krystal záhnědy pokrytý krystaly křišťálu II. generace, 38 cm velký, Dolní Bory, žíla Václav
- Nalezené krystaly, Dolní Bory, žíla Václav
- Krystaly záhněd do 5 cm, Dolní Bory, žíla Václav
- Hypoparalelní srůst krystalů křišťálu, Dolní Bory, žíla Václav
- Záhněda a křišťál in situ, Dolní Bory, žíla Václav
- Jedna z prvních nalezených drůz, Dolní Bory, žíla Václav
Samotná miarola byla zpočátku 35 cm vysoká a 25 cm široká. V její výplni se uplatňovaly
především krystaly záhnědy hnědé až zlatohnědé bavy, často popraskané s množstvím prasklin a inkluzí, vzácněji dokonale průhledné drahokamové, běžně okolo 5 cm velké, vzácněji byly nalezeny krystaly až 10 cm. V menší míře se uplatňovaly úlomky korodovaných krystalů K-živce do velikosti 5 cm. Výjimečný byl nález bloku záhnědového křemene 30 x 20 x 10 cm tvořeného z jedné strany velkými hypoparalelními srůsty krystalů křemene. Na levé straně miaroly bylo v hloubce cca 50-70 cm pod povrchem nalezeno hnízdo albitu asi 15 x 15 x 10 cm velké.
- Záhněda, albit, muskovit, 100 x 80 x 68 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, záhněda, 65 x 53 x 50 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Křišťál, 132 x 75 x 40 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Křišťál, 128 x 59 x 15 mm, Dolní Bory, žíla Václav
Ve vzdálenosti 40 cm od čela výkopu se šířka miaroly zvětšila na 50 cm. Výplň dutiny do hloubky
100-120 cm pod povrchem sestávala z krystalů záhněd a korodovaných krystalů K-živce. Krystaly K-živce z této části dutiny tvořily asi 70% krystalovaného materiálu, do hloubky jejich počet klesal až nakonec v hloubce 80-100 cm úplně vymizely. Krystaly byly korodovány do hloubky 0,5 cm podle ploch štěpnosti, takže se obvykle nezachovaly krystalové plochy. Výjimečně byly nalezeny exempláře se zachovalými krystalovými plochami. Krystaly dosahovaly běžně velikosti 10 cm, nalezeny však byly exemláře až 25 cm velké. Většina krystalů se nezachovala vcelku, časté byly zlomky a poloviny, některé krystaly se rozpadaly na několik částí podle ploch štěpnosti. Krystaly mají nažloutlou až rezavou barvu. Záhnědy tvořily v této části dutiny 30-100 % krystalové výplně s maximem 100 % v hloubce 100-120 cm. Jejich velikost vzrůstala směrem do hloubky až po úroveň 80-100 cm. V této hloubce byl nalezen největší krystal o velikosti 45 x 25 x 20 cm a váze 20 kg. Další z krystalů dosáhl velikosti 30 x 15 x 15 cm a váhy 15 kg. Krystal má habitus polárně ukončeného krystalu s horizontálně rýhovanými plochami prizmatu na kterých jsou hypoparalelně narostlé menší krystaly druhé generace. Kromě těchto dvou největších krystalů bylo nalezeno ještě několik menších kolem 20 cm velkých krystalů a velké množství malých krystalů. Méně často se vyskytly i drůzy hypoparalelně srostlých krystalů záhnědy Vzácněji byl nalezen křišťál jako hypoparalelní oboustraně ukončené krystaly do cca 5 cm nebo jako krystaly druhé generace narostlé na částečně krystalově omezených úlomcích šedého křemene. Stěny miaroly byly tvořeny velkými drůzami krystalů albitu do 5 cm a záhněd do 5 cm, někdy s korodovanými krystaly K-živce. Největší drůza dosáhla velikosti 55 x 35 x 20 cm. Směrem do hloubky se ve výplni miaroly začal uplatňovat albit, muskovit a skoryl a naopak začalo klesat množsví krystalů záhnědy. K-živec se zde již neuplatnil. Záhnědy se zde zpočátku vyskytovaly jako dobře krystalově omezené exempláře a jejich srostlice a drůzy se skelně lesklými krystalovými plochami částečně potaženými oxidy a hydroxidy železa hnědé až černé barvy. Jejich počet klesal až na néně než 5% v nejhlubších partiích dutiny. Krystaly byly většinou polárně, vzácně i bipoláně ukončené, průměrně 7-10 cm velké. Barva krystalů přechází od tmavě hnědé po velmi světlehnědou barvu . Na části krystalů byly narostlé tabulkovité krystaly muskovitu až 1 cm velké. Vzácněji se na krystalech vyskytly narostlé krystaly albitu do 2 cm nebo vrostlé krystaly skorylu do 3 x 1,5 cm. Největší krystal záhnědy dosáhl velikosti 30 x 10 x 10 cm. Barva krystalu je tmavohnědá. Největší drůza
krystalů záhnědy má velikost 20 x 10 x 5 cm. Spolu s těmito krystaly se zde nalézaly ploché krystaly záhněd až 10 x 10 x 3 cm velké šedé až světle hnědé barvy, některé dokonale
průhledné drahokamové kvality. Albit se zde nalézal jako drůzy krystalů pleťové barvy obvykle 5-10 cm velké s krystaly až 4 x 4 cm, největší drůza dosáhla rozměrů 20 x 20 x 15 cm.
Na většinu drůz albitu narůstal muskovit, skoryl a méně často záhněda. Ojediněle byl nalezen apatit. Obsah albitu rychle vzrůstal až do hloubky 130 cm kde se ustálil na 90-95%. Muskovit se
vyskytoval jako hojné krystaly tabulkovitého habitu až 1 cm velké narostlé na albitových drůzách. Na některých vzorcích byly nalezeny kůry krystalů muskovitu zcela pokrývající albitové krystaly. Skoryl se zde vyskytoval až v hlubších partiích dutiny asi od 130 cm hloubky a jeho obsah s hloubkou vzrůstal. Místy zde tvořil až 25 % krystalovaného materiálu, průměrně však asi 1-10 %. Skoryl zde tvoří sloupcovité krystaly černé barvy a skelného lesku s výrazným verikálním rýhováním ploch prizmatu. Některé krystaly jsou polární, zakončené plochami klence. Krystaly bývají 1-13 cm dlouhé a 0,1-5 cm široké. Jeden z největších krystalů je polárně ukončený 19,5 x 3,5 x 3 cm velkých se silně skelně lesklými plochami černé barvy. Další krystal je polárně ukončený černé barvy s vertikálně rýhovanými plochami prizmatu skelného lesku. Rozměry jsou 22 x 3,5 x 3 cm, na krystal narůstají drůzy krystalů albitu s muskovitem a skorylem. Dále byla nalezena albitová drůza 20 x 25 x 8 cm velká s vrostlými krystaly skorylu až 25 x 5 x 5 cm černé barvy vertikálně rýhovaných skelného lesku. Pouze na dvou vzorcích byl nalezen apatit jako zelené až šedozelené krystaly do 2 mm velké narostlé na albitu nebo uzavřené v jílu. Dále do hloubky vymizela drůzová výplň a pokračovaly pouze bloky drůzovitého albitu s hnízdy muskovitu a krystaly skorylu do vel 2 x 1,5 x 1,5 cm. Konečně v hloubce kolem 200 cm se v albitové výplni objevilo několik bloků alterovaného granulitu, na který narůstaly krystaly albitu do 3 mm a záhnědy do 5 mm. Záhněda byla čirá, světle hnědé barvy.
- Záhněda, K-živec, 110 x 95 x 60 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Muskovit, 67 x 52 x 26 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Albit, muskovit, 160 x 130 x 125 mm, Dolní Bory, žíla Václav
Směrem ZJZ do svahu pokračuje albitová zóna ovšem s poněkud odlišným složením. Miarola zde má rozměry 50 x 35 cm. Na jejím minerálním složení se podílí albit, záhněda, K-živec a skoryl. V mnohem větší míře se tu uplatňují oxidy a hydroxidy železa, takže zde má krystalový materiál rezavou až černou barvu. Albit se zde uplatňuje jako schodovité drůzy krystalů až 20 x 10 x 15 cm velké. Tvoří asi 50 % výplně. Velikost krystalů zde dosahuje 4 cm. Do drůz často
zarůstají krystaly skorylu a záhnědy. K-živec vytváří asi 30-40 % výplně. Krystaly zde dosahují
rozměrů až 18 x 18 x 10 cm. Barva je tmavě hnědá, krystaly jsou korodovány podle ploch štěpnosti. Největší krystal má rozměry 18 x 18 x 10 cm. Je tmavě hnědé barvy. Ze spodní strany je pokryt drobnými krystaly záhnědy až 1 cm. Záhněda je přítomna ve formě plochých i sloupcovitých polárně ukončených tmavě hnědých krystalů průměrně 5 cm velkých. Vzácně byly nalezeny krystaly až 10 cm. Krystaly jsou povlékány oxidy a hydroxidy železa hnědé až černé barvy. Největší krystal je polárně ukončený 10 x 4 x 4 cm velký povlečený oxidy a hydroxidy železa. Dále byla nalezena drůza krystalů albitu 20 x 15 x 15 cm velká se srostlicí 4 krystalů záhnědy 10 x 5 x 5 cm velkou. Drůza je povlečena oxidy a hydroxidy železa černé barvy. Obsah krystalů záhnědy kolísá mezi 5-10 %. Skoryl se vyskytuje jako krystaly sloupcovitého habitu černé barvy s vertikálním rýhováním ploch. Velikost krystalů dosahuje 7 x 1,5 x 1,5 cm. Krystaly se vyskytují volně v jílu nebo zarostlé do albitových drůz. Zcela na konci miaroly se vyskytovaly již jen albitové drůzy s krystalky skorylu. Závěr dutiny potom vydalo drůzy korodované písmenkové zóny s narostlými krystaly záhnědy druhé generace nebo s korodovanými krystaly K-živce.
- Skoryl-dravit, albit, muskovit, 70 x 42 x 30 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, muskovit, albit, 35 x 27 x 22 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, 43 x 36 x 30 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, albit, muskovit, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, albit, muskovit, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, albit, muskovit, 73 x 70 x 50 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, albit, 26 x 22 x 21 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, albit, muskovit, 55 x 38 x 37 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, albit, 52 x 31 x 26 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, albit, 50 x 35 x 30 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, 53 x 53 x 32 mm, Dolní Bory, žíla Václav
- Skoryl-dravit, 40 x 28 x 25 mm, Dolní Bory, žíla Václav