Překvapivý nález žíly s dvojicí dutin, obsahujících špičkové ukázky krystalů skoryl-dravitu, méně pak záhněd, K-živců a apatitu. Akce se konala začátkem září 2014, takže ještě za letního počasí.
- Krystaly skoryl-dravitu v eluviu žíly.
- Čerstvě nalezené krystaly skoryl-dravitu
- Čerstvě nalezené krystaly skoryl-dravitu
- Větší krystal záhnědy
Albit
Hojný jako součást K-živec-albitových agregátů. Vzácněji i dobře krystalovaný ve formě tlustě tabulkovitých krystalů špinavě bílé až hnědé barvy, matných až perleťově lesklých, až 47x40x40 mm velkých.
Apatit
Světle zelené, prizmatické krystaly ukončené plochou spodovou (pinakoid). Povrch je zpravidla matný, někdy až skelně lesklý. Část krystalů je silně navětralá. Rozměry až 19x16x13 mm. Zpravidla narůstá na albit-K-živcový agregát, zarůstá do skoryl-dravitu nebo ho lze výjimečně nalézt jako volné krystaly nebo narostlý na grafickou zónu porůstanou krystay křemene.
Ilmenit
Navětralá tabulka o rozměrech 12x10x1 mm zarostlá v krystalu skoryl-dravitu.
Křemen I
Krystaly tmavé záhnědy a v případě menších krystalů i šedého křemene až křišťálu byly vázány na spodní stranu křemenného jádra kde vyrůstaly do otevřené dutiny. Méně často pak porůstá drůzy tvořené K-živcem, albitem a skoryl-dravitem. Krystaly vykazují matný povrch, jsou polárně ukončené plochami klenců. Vrácný je výskyt trapezoedrů nebo fantomů. Dosáhly rozměrů až 240x110x80 mm.
Křemen II
Nepravidelně povléká křemen I ve formě vrstvy mocné do 1 mm. Vykazuje skelný lesk, nedokonalé rýhování prizmat, je čirý.
- Záhněda, 80 x 57 x 37 mm
- Záhněda, 74 x 41 x 33 mm
K-živec
Krystaly hnědé až rezavé barvy, korodované, místy se zachovalými krystalovými plochami a perleťovým leskem. Rozměry až 110x95x90 mm.
Limonit
Povléká mladší minerály nebo tvoří samostatné agregáty hrudkovitého tvaru. Je světle rezavý až tmavě hnědý. Hrudky dosahují velikosti až 25x23x13 mm.
Rutil
Až 5 mm dlouhé jehlice zarůstající do křemene I.
Skoryl-Dravit
Vázán především na svrchní část dutiny, v její střední a spodní části je akcesorický. Krystaly dosahují průměru až 55 mm a výšky 53 mm. Krystaly jsou bipolární, kdy na jenom pólu je krystal skelně lesklý a na druhém matný a nepravidelně korodovaný do hloubky 1-2 mm. Zatímco krystaly do průměru 10 mm jsou již dlouze sloupcovité, krystaly o průměru nad 10 mm jsou krátce sloupcovité (tzv. čočkovité). Prizmata jsou vertikálně rýhovaná. Krystaly často srůstají a tvoří srostlice až několika desítek jedinců. Tyto se však vlivem zvětrávacích procesů většinou rozpadly na množství částí a zlomků.
- Skoryl-dravit, 28 x 24 x 20 mm
- Skoryl-dravit, 34 x 33 x 30 mm
- Skoryl-dravit, 34 x 33 x 30 mm
- Skoryl-dravit, 31 x 25 x 19 mm
- Skoryl-dravit, 25 x 21 x 17 mm
- Skoryl-dravit, 25 x 21 x 17 mm
- Skoryl-dravit, 29 x 28 x 27 mm
Albit, K-živec
Albit s K-živcem vytvářejí agregáty složené z korodovaných krystalů K-živce do 10 mm porůstaných a prorůstaných agegáty krystalů albitu až 5 mm velkých. Tyto agregáty téměř zcela vyplňovaly centrální a spodní část miaroly.
Drůzy K-živec, Albit, Křemen, Skoryl-dravit
Zejména ve svrchní části miaroly jsou na grafické zóně narostlé směrem do miaroly krystaly K-živce, albitu, křemene I a II a skoryl-dravitu. Křemen I a II porůstá i zadní části drůz které byly odlomeny od stěn zřejmě tektonickými pohyby. Ve střední a spodní části miarol je pak povrch drůz tvořen albit-K-živcový agregátem. Drůzy dosáhly rozměrů až 320x210x160 mm.