Jívoví – žíla Nový rok

Nový rok byla původně pegmatitovou žilou s miarolou, která ovšem, pro tuto lokalitu zcela typicky, přešla díky zvětrávání celá do svahových sutí a hlín v podobě plošně poměrně rozsáhlého rozsypu. Ten se v ornici projevoval jako občasné úlomky pegmatitu místy i s náznaky drůzového vývoje a úlomky a krystaly záhněd. V návaznosti na objev této indicie jsem přistoupil 1.1.2014 k otvírce, jež zastihla část rozsypu a odtud také pochází jméno této žíly, respektive již jen rozsypu. Rozsyp měl tvar přibližně eliptický, s osou souhlasnou se sklonem svahu. Sledovatelný byl v délce přibližně 15 m a dosahoval variabilní šíře 1-3 m (průměrně 2,5 m) ve své spodní a třední části aby se postupně zúžil na méně než 1 m ve své svrchní části. Primární žilná struktura nebyla objevena přičemž vymizení pegmatitových úlomků směrem k její předpokládané poloze naznačuje její úplnou absenci. Z mineralogického hlediska byl významný výskyt krystalů a drůz křemene, živců a turmalínu, které se vyskytovaly nepravidelně v celém objemu rozsypu. Práce na rozsypu byly ukončeny koncem února r. 2014.

Albit

Krystaly bílé barvy až 50 x 40 mm složené z paraleně srůstajících menších jedinců. Obvykle ho doprovází křemen, v horní části rozsypu nalezeny i vzorky se zarostlými krystaly skoryl-dravitu. Většinou jsou krystalové plochy matné, jen místy vykazují perleťový lesk.

Křemen I

Sloupcovité krystaly až 110 x 40 x 40 mm, polární i bipolární, ukončené klenci, povrch je matný, barva přechází od šedé přes tmavě hnědou do oranžové. Střední a vrcholové partie krystalů dosahují drahokamové kvality. Krystaly často narůstají na drůzy albitů a vytvářejí tak drůzy až 15 cm velké.

Křemen II

Tenká, do 1 mm mocná vrstva bílého až čirého křemene na křemeni I. Tento již, pokud povléká prizmata křemene I, vykazuje typické horizontální rýhování a skelný lesk.

Křemen III

Hypoparalení nárůsty nasedající na křemen II. Je akcesorický, krystaly dosahují až 5 x 5 x 3 mm. Krystaly jsou krátce sloupcovité mají skelný lesk plochy prizmat nejsou horizontálně rýhovány.

K-živec

Korodované krystaly až 70 x 55 x 30 mm, místy porůstané lamelami albitu nebo krystaly světlých záhněd.

Muskovit

Místy přítomen jako tabulky do 10 mm zarůstající do albitu a záhněd.

Skoryl – Dravit I

Jak sloupcovité polární krystaly, tak i hypoparalení agregáty. Některé krystaly mají lomné plochy dohojené skorylem II. Největší krystal skorylu dosahuje 75x42x23 mm, zakončen je drobnějšími jehlicovitými krystaly. Největší nalezené torzo hypoparaleního agregátu má rozměry 35x25x21 mm. Prorůstá drůzami živců a křemene, nicméně krystaly jsou skryty v horninové mase. Výjimečně nalezen drobný turmalín zarůstající do krystalu bipolární záhnědy.

Skoryl-dravit II

Drobné nárůsty o tloušťce až 1 mm na lomných plochách skoryl-dravitu I. Zakončen plochami klenců, skelně lesklý.